ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Ideálne portfólio na prežitie medvedieho trhu

Vzhľadom na to, ako veľmi sa ekonomika za tak krátky čas zmenila, to, čo fungovalo v minulosti, už nemusí fungovať.

Ideálne portfólio na prežitie medvedieho trhu
Photo by Olen Gandy / Unsplash

Vzhľadom na to, ako veľmi sa ekonomika za tak krátky čas zmenila, to, čo fungovalo v minulosti, už nemusí fungovať.

Americký akciový trh sa s veľkou pravdepodobnosťou nachádza v medveďom trhu, ktorý predpokladá, že recesia sa začne ešte v tomto roku. To znamená, že je najvyšší čas zmeniť portfóliá z režimu risk-on na risk-off skôr, ako sa straty ešte viac prehĺbia. Čo však fungovalo v minulosti pri zabezpečovaní sa proti medvediemu trhu, nemusí vzhľadom na neustále sa meniacu ekonomickú dynamiku fungovať teraz. Dôležité je tiež nepodľahnúť niektorým starým mýtom.

V mnohých ohľadoch sa ekonomika nachádza v neprebádaných vodách. Pandémia vyvolala narušenie globálnych dodávateľských reťazcov, keďže trenice pri opätovnom otvorení ekonomík podnietili infláciu. Vojna na Ukrajine vyvolala ďalšie cenové tlaky, ktoré spôsobili, že Federálny rezervný systém v boji proti inflácii výrazne zaostáva a jeho dôveryhodnosť je značne napätá. Centrálna banka tak doháňa stratu a zvažuje viacnásobné zvýšenie svojej základnej úrokovej sadzby pre federálne fondy o 50 alebo dokonca 75 bázických bodov. To a nedávna inverzia výnosovej krivky na dlhopisových trhoch, klesajúce reálne mzdy, ako aj klesajúca spotrebiteľská dôvera a reálne výdavky domácností, rastúce sadzby hypoték a nadmerné zásoby takmer zaručujú recesiu.

Ďalej je tu dramatická zmena politiky Fedu, od kvantitatívneho uvoľňovania ku kvantitatívnemu sprísňovaniu. Centrálna banka prešla od mesačného pumpovania 140 miliárd dolárov do finančného systému cez ukončenie týchto nákupov na nulu až po to, že čoskoro nechá svoje bilančné aktíva zmenšiť - čo bol veľký šok pre držiteľov akcií, ktorí boli zvyknutí na viac ako dostatočnú likviditu. Preto v čase, keď sa medvedí trh prehlbuje, prinášame niekoľko myšlienok:

Longovanie amerického dolára voči ostatným hlavným menám. Keď sa recesia rozšíri po celom svete a akciové trhy upadnú do mdlôb, status zelenej bankovky ako útočiska bude ešte žiadanejší. Britská libra šterlingov, euro a japonský jen boli obzvlášť slabé a pravdepodobne budú slabé aj naďalej.

Štátne dlhopisy. Nedávny dramatický skok vo výnosoch možno plne diskontoval kampaň Fedu na sprísnenie úverovej politiky. Takisto, ako v minulosti, keď si centrálna banka uvedomí, že vykonala recesiu, zaradí spiatočku a uvoľní úverovanie. Je bežné, že Fed znižuje sadzbu federálnych fondov ešte pred nástupom recesie a štátne dlhopisy v tom momente rástli.

Akcie sú ďaleko od dna, ak sa recesia a medvedí trh budú vyvíjať tak, ako predpovedám. Index S&P 500 tento rok klesol o 13,3 %, ale vzhľadom na súčasné ocenenie má potenciál klesnúť o ďalších 32 %. Obzvlášť zraniteľné sú špekulatívne akcie. Dlhý býčí trh od roku 2008 (s výnimkou prvých dní, ak by sa v marci 2020 objavila pandémia) a prakticky voľné peniaze podporili vysoko zadlžené pozície, ktoré sa odhalia až vtedy, keď sa tieto cenné papiere rozpadnú. Krach spoločnosti Robinhood Market Inc. môže byť predzvesťou ďalších, ktoré ešte prídu.

Rastové akcie môžu byť katastrofou, keď ich vyhliadky nenaplnia očakávania investorov, ako to bolo nedávno v prípade spoločnosti Netflix Inc. Akcie tejto spoločnosti klesli 11. apríla o 35 %, čo stiahlo nadol aj ostatné akcie streamovacích spoločností. V prvých mesiacoch pandémie sa používatelia hrnuli k Netflixu, keď boli doma, ale zmiernenie výluk a konkurencia zo strany iných streamovacích služieb v minulom roku boli brutálne.

Netflix a ďalšie takzvané akcie FAANG závisia od veľkého rastu ziskov v budúcich rokoch, takže sú mimoriadne citlivé na úrokové sadzby, ktoré diskontujú tieto zisky pri určovaní súčasných cien akcií. Desať dolárov zisku za 10 rokov je dnes diskontovaných na 9,05 dolára pri 1 % úrokových sadzbách, ale na 5,58 dolára pri 6 % úrokových sadzbách. Index NYSE FANG+ klesol od svojho vrcholu z novembra 2021 o 34 % a keďže Fed zvyšuje sadzby a tie nenapĺňajú ružové prognózy, tlak na pokles bude pravdepodobne pretrvávať. Podľa prieskumu Barron's Big Money je 59 % respondentov presvedčených, že akcie sú najatraktívnejšou triedou aktív, len 6 % má rado hotovosť a dlhopisy neboli dokonca uvedené ako možnosť. Akcie dosiahnu svoje dno, keď kapitulujú poslední býci.

Akcie staviteľov domov klesli, ale pravdepodobne majú ešte ďalej klesať. Slabý dopyt po bývaní v rodinných domoch prichádza s tým, ako sa zvyšujú sadzby hypoték, míňajú sa prostriedky na záchranu z pandémie a dokončuje sa pandémiou vyvolaný útek do domov na predmestiach a vidieku. Predaj nových domov v marci klesol o 8,6 % oproti februáru a o 12 % oproti predchádzajúcemu roku. Zároveň sa staviteľom domov konečne vrátila dôvera po kolapse hypotekárnych úverov a zásoby nových domov stúpajú.

Covid varianty pretrvávajú. Nie sú také smrteľné ako predtým, ale veľmi narúšajú globálnu hospodársku aktivitu. Čína čelí opätovným výlukám vo veľkých mestách, najmä v Šanghaji, a Medzinárodný menový fond znížil svoju prognózu rastu Číny na tento rok na 4,4 %, čo je výrazne pod 5,5-percentným cieľom Pekingu. Dni dvojciferného rastu v Číne, druhej najväčšej ekonomike sveta, sú preč.

Hotovosť. Ako sa medvedí trh vyvíja, hotovosť sa bude naďalej meniť z odpadu na kráľa. Hotovosť a krátkodobé cenné papiere, ako napríklad 3-mesačné pokladničné poukážky, neprinášajú veľké výnosy a majú záporné výnosy očistené od inflácie, ale poskytnú oveľa lepšie výnosy ako klesajúce akcie.

Mnohí sa domnievajú, že výdavky na základné potreby, ako sú verejné služby, základné spotrebné tovary a zdravotná starostlivosť, sú relatívne odolné voči oslabeniu počas recesie. Preto by sa ich podnikové zisky a ceny akcií mali udržať. História hovorí, že nie. V tomto grafe sú uvedené zmeny cien indexu S&P 500 a jeho zložiek v posledných štyroch recesiách. Jediným nezáporným výsledkom bol 24,2-percentný nárast cien základných spotrebných tovarov na medveďom trhu v rokoch 2000 - 2002. Ako ukazuje posledný stĺpec, priemery všetkých desiatich klesli o dvojciferné čísla.

S vývojom medvedieho trhu budú defenzívne akcie opäť v defenzíve. Výrobca základných spotrebných tovarov Proctor & Gamble Co. nedávno varoval, že zákazníci môžu mať výhrady voči neustále rastúcim cenám, ktoré podporovali nedávny rast spoločnosti. Spotrebitelia, najmä domácnosti s nižšími príjmami, už nakupujú základné potraviny v malých množstvách, prechádzajú na lacnejšie značky v obchodoch a dôslednejšie vyhľadávajú ponuky.

Po tom, čo domácnosti počas pandemickej výluky nakúpili nové spotrebiče, sú nasýtené a teraz obmedzujú. Spoločnosť Whirlpool Corp. znižuje svoju prognózu predaja umývačiek riadu, chladničiek a ďalších výrobkov po tom, čo tržby spoločnosti v prvom štvrťroku klesli o 8,2 %. Spoločnosť Whirlpool uviedla, že objem celého odvetvia v Severnej Amerike klesol v tomto štvrťroku o 4 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, zatiaľ čo inflácia zvyšuje náklady. A znepokojení Američania v noci nespia lepšie. Výrobcovia matracov odkladajú uvedenie výrobkov na trh a znižujú náklady, keďže dopyt po veľkých položkách klesá. To je opačný trend ako na začiatku pandémie, keď výdavky na vylepšenie domácnosti poháňali predaj.

Spoločnosť Carvana Co., hviezda pandémie, ktorá nakupuje a predáva ojazdené autá, trpí. V prvom štvrťroku predala 105 185 áut, čo je o 7 800 menej ako v predchádzajúcom štvrťroku. Rastúce úrokové sadzby, klesajúce ceny ojazdených automobilov a spotrebitelia, ktorí sa obávajú inflácie, majú negatívny vplyv na predaj. V predchádzajúcich dvoch rokoch spoločnosť Carvana zdvojnásobila svoj objem predaja.

Neočakávajte, že medveď sa uloží k zimnému spánku, kým sa nepodarí odhaliť hĺbku recesie a Fed sa neodkloní od sprísňovania úverov a neuvoľní ich. To sa môže stať až v roku 2023.


Zdroj

preložený článok od Garyho Shillinga

The Ideal Portfolio to Survive a Bear Market
Given how much the economy has changed in such a short period, what worked in the past may not work now.